Naši hadi


Užovky červené - Pantherophis guttatus

Užovka červená je pro svůj atraktivní vzhled a nenáročný chov jedním z nejoblíbenějších chovaných hadů. Původem pochází z Jižní Ameriky a severního Mexika, kde obývá sušší lesy, pole i odlesněné oblasti. Když se o ni dobře staráte, může se dožít až 18 let.

Užovky červené jsou velmi mírumilovní hadi, kteří dorůstají až do délky 150-180 cm. Jsou ideálním zvířetem pro lidi, kteří tráví celý den v práci a nemají tolik prostoru se zvířeti věnovat – přes den totiž užovky spí a aktivní jsou až v noci. Vhodné jsou také pro ty, kteří s chovem terarijních zvířat teprve začínají.

Užovky nebývají nijak agresivní, ale v krajním případě se může stát, že vás had při špatné manipulaci kousne. Toto kousnutí ale není životu nebezpečné a ani příliš nebolí. Užovky, ač tak vypadají, nejsou jedovaté. Ke kousnutí také může dojít v případě, že jste před manipulací drželi v ruce hlodavce a had ho z vás vycítí.

Užovky chováme nejlépe teráriu situovaném na šířku o minimální velikosti 80 x 40 x 40 cm. Je nutné, aby terárium bylo dostatečně větrané – ze spodu u dvířek a u vrchu.

Dno vysypte pískem smíchaným s rašelinou nebo lignocelem, kam se velice ráda bude zahrabávat. Do terária můžete umístit dekorace v podobě kořenů, kamenů a větví. Had by měl mít v ubikaci také nějaký úkryt, kde bude moci přes den odpočívat. Nezapomeňte na misku s čerstvou vodou, která by měla být tak velká, aby se do ní had vešel, protože užovka se velmi ráda koupe.

Jelikož užovka pochází z teplejšího prostředí, v teráriu je třeba udržovat teplotu v rozmezí 22–27°C. Abyste této teploty docílili, pořiďte si výhřevnou žárovku nebo topnou podložku. Každodenní rosení není nutné, zvýšená vlhkost a rosení by mělo být především v době zakalení a před svlekem.

Užovka vyžaduje živočisnou stravu. Mládě se krmí 1x za týden myším holátkem, dospělého jedince krmíme 1-2 myškami minimálně 1x za 14dní. Množství a velikost hlodavců volíme podle velikosti hada. Na krmení můžeme použít nejen myši, ale také mastomyši i menší potkany popřípadě křečky. Nevhodnou potravou jsou morčata, protože jejich srst není pro hada dobře stravitelná.

Krajty královské - Python regius

Krajta královská je klidný, menší noční had s krásnou kresbou na těle, kterého si oblíbili chovatelé po celém světě. Dorůstá totiž "jen" do velikosti 120–140 cm (samci jsou menší než samice). Má malou hlavu, která je viditelně oddělena od silnějšího těla a nápadně krátký ocas.

Krajta královská má mírnou, téměř plachou povahu. Hodí se i pro začínající chovatele, neboť manipulace s ní je snadná a vůbec nekouše. Když se krajta cítí být ohrožení, stočí se do pevné koule. Odtud pochází její anglický název "ball python".

Jelikož ve volné přírodě krajty vyhledávají spíše tmavé a stísněné prostory, nepotřebují příliš velké terárium. Minimální velikost pro jednoho jedince je však 100x40x40 cm a 150x50x50 cm pro pár. Důležitou součástí ubikace jsou úkryty – duté kmínky, kousky kůry, kořeny či květináče. Krajty se totiž rády schovávají. Jako substrát mužete zvolit piniovou kůru, bukové štěpky (pozor na plesnivění) nebo jen noviny. Krajty jsou extrémně čistotní hadi, proto je potřeba podestýlku často měnit a udržovat terárium v čistotě.

Krajty královské jsou chladnokrevné, proto jim musíte poskytnout dostatek tepla z okolí. Ideální teplota v teráriu je kolem 28–30 °C, pod lampami či výhřevném místě až 35 °C. Chybět by ale neměl ani chladnější koutek s teplotou kolem 25 °C. Jako topení můžete zvolit topnou podložku, topný kabel nebo žárovku, dávejte ale pozor, aby se had nemohl popálit. Do ubikace nezapomeňte přidat misku s čerstvou vodou. Denní rosení není nutné, avšak v době svlékání je vhodné.

Krajta vyžaduje živočisnou stravu. Mládě se krmí 1x za týden potkaním holátkem, dospělého jedince krmíme středním/velkým potkanem minimálně 1x za 14dní. Množství a velikost hlodavců volíme podle velikosti hada, avšak neměl by být větší jako největší část těla hada.

Nevhodnou potravou jsou morčata, protože jejich srst není pro hada dobře stravitelná. 

Hroznýšovec duhový - Epicrates cenchria 

Patří mezi jedny z nejkrásnějších hadů díky své výrazné kresbě, která se liší dle jednotlivých druhů, a také díky duhovým odleskům, které se lámou při dopadu světla. Po celém těle se táhnou černé nepravidelné kruhy. Hlava je úzká, protáhlá.

Pro chov je potřeba terárium minimálně o rozměrech 100x50x50  cm (lépe větší, třeba 150 × 80 × 60), teplota pohybující se mezi 22°C v noci s denním výkyvem až na 28°C, vysoká vlhkost. Jako podestýlku můžeme dát rašelinu s pískem nebo lignocel. Substrát je vhodné hodně vlhčit. Had by měl mít v teráriu misku s vodou, hroznýšovci se rádi koupou a pevně ukotvené větve na lezení.

Jako potravu je možné předhazovat různé hlodavce (myši, potkany, …) záleží jen na velikosti. V mládí krmíme cca jednou za týden, postupně zvyšujeme příděl potravy a prodlužujeme dobu mezi krmením.

Pohlavní dospělosti dosahují asi ve dvou letech. Březost trvá 5-6 měsíců, poté se rodí až 30 mláďat. Po prvním svleku jsou schopni lovu.

Samice dorůstají zhruba 2m, samci kolem 1,7m.